
съгласно Постановление № 289 от 12.12.2018 г. на Министерския съвет
за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет във връзка с Наредбата за приобщаващото образование и Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование
2022/2023 учебна година
Платформа на проекта: https://class.mon.bg/
Приобщаващо образование
- Чрез заниманията по интереси се развива интегрирането на ключовите компетентности, възпитанието в ценности, патриотичното, гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното възпитание, насърчаването на иновациите и креативното мислене на учениците.
- Заниманията по интереси се организират за развитие на способностите и на компетентностите на учениците, за изява на дарбите им в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, гражданското и здравното образование, както и за придобиване на умения за лидерство.
- Заниманията по интереси в ОУ „Проф. Димитър Димов“се организират в съответствие с желанието на родителите на децата, с желанието на учениците със съгласието на родителите, както и със спецификата на заниманията и с възможностите на училището.
- Заниманията по интереси са част от общата подкрепа за личностното развитие на учениците.
- Заниманията по интереси може да се провеждат чрез различни организационни педагогически форми – клуб, състав, ансамбъл, секция, отбор и други.“.
Te включват провеждане на учебни часове и изяви на учениците, провеждане на междуинституционални занимания по интереси и междуинституционални изяви на учениците, обхванати в тях, посещения на културно-исторически и природонаучни обекти, институции, публични и стопански организации и други..
- I. ОБЩИ ЦЕЛИ:
1.1 Осигуряване на условия за развитието на ключовите компетентности на учениците в областта на математиката, информатиката, природните науки и технологиите и подпомагане на професионалното ориентиране на учениците.
1.2 Подпомагане на процесите на ефективна организация и провеждане на извънкласните дейности с цел повишаване качеството на образователно-възпитателния процес и за удовлетворяване на индивидуалните потребности на учениците.
1.3 Планиране и осъществяване на педагогически контрол по отношение на качеството на педагогическата дейност, организацията на работа в групите за занимания по интереси.
1.4 Предоставяне на възможности учениците да подобрят своята професионална подготовка преди навлизане на пазара на труда – кариерно ориентиране, натрупване на практически опит и умения за реализация в реални условия.
1.5 Активно включване на родителите в хода на постигането на описаните цели.
Занимания по интереси – ръководители и описание:
- Клуб „Математиката е за всеки“– VІ клас
Ръководител: Пенка Василева Йотова
Тематична област: Математика
Тематична подобласт (Категория): Математическа лингвистика
- Вокална група „Вълшебни усмивки“- II – VII клас
Ръководител: Мирослав Илиев Стоянов
Тематична област: Изкуства и култура
Тематична подобласт (Категория): Сценични и танцови изкуства
- Клуб „Компютърни умения“- II клас
Ръководител: Антоанета Василева Аврамова – Давидова
Тематична област: Дигитална креативност
Тематична подобласт (Категория): Дигиталните умения
- Клуб „Дъга“- V – VII клас
Ръководител: Росица Савчева Тодорова
Тематична област: Изкуства и култура
Тематична подобласт (Категория): Приложни изкуства
- Клуб „Математиката – лесна и интересна“- VII клас
Ръководител: Илиана Любенова Стоянова
Тематична област: Математика
Тематична подобласт (Категория): Математическо моделиране
- Клуб „IT – Математика“– IV клас
Ръководител: Иван Петров Банев
Тематична област: Математика
Тематична подобласт (Категория): Приложна математика
- Православен християнски клуб – I – IV клас
Ръководител: Цветослав Ковачев
Тематична област: Гражданско образование
Тематична подобласт (Категория): Емоционална интелигентност
- Клуб „Екология и туризъм“ – V клас
Ръководител: Владимир Маринов Шахънски
Тематична област: Екологично образование и здравословен начин на живот
Тематична подобласт (Категория): Екология
- Клуб „Еколози“– V клас
Ръководител: Десислава Георгиева Дочева
Тематична област: Природни науки
Тематична подобласт (Категория): Околна среда
- Клуб „Дигитални умения в музиката“ – IV – VII клас
Ръководител: Мирослав Илиев Стоянов
Тематична област: Дигитална креативност
Тематична подобласт (Категория): Дигиталните умения
Национална програма "Заедно в изкуствата и спорта"
Платформа на проекта:
Информация за проекта: https://web.mon.bg/bg/101131
Цели на програмата:
− Осигуряване на условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове и изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности.
− Засилване на интереса на учениците за участие в групи/отбори за колективни спортове и изкуства и за изяви в областта на танцовото, музикалното и театралното изкуство, както и в областта на спорта;
− Насърчаване на работата в екип и подобряване на социалните взаимодействия на учениците;
− Изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол в учениците;
− Повишаване на музикалната, танцовата и театралната култура на подрастващите и насърчаване съхраняването и утвърждаването на културните ценности;
− Стимулиране на интереса на учениците към богатото музикално, танцово и театрално наследство, както и към колективните спортове;
− Развитие на спортните способности на учениците и изграждане на умения за здравословен начин на живот.
НП „Заедно в изкуствата и спорта“ съдържа два модула:
Модул 1. Изкуства
Модул 2. Спорт.
През учебната 2022/2023 година в ОУ „Проф. Димитър Димов“ ще бъде сформирана една група по Модул 2 – Спорт. – футбол с 12 ученици от прогимназиален етап.
Национална програма "Бизнесът преподава"
Платформа на проекта:
Информация за проекта: https://web.mon.bg/bg/101118
- НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРОГРАМАТА
Ранното кариерно ориентиране и запознаването на учениците с възможностите, които дават различните професии за бъдеща реализация, както и информирането им за най-новите тенденции в развитието на техниката и технологиите, е ключов фактор за подготовката на младите хора за живот и работа. Осъвременяването на квалификацията на учителите в партньорство с бизнеса е от съществено значение за развиването у младите хора на компетентностите, необходими за успешна бъдеща реализация.
- ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА
Обща цел
Изпълнението на настоящата програма ще има като краен ефект повишаването качеството на преподаването и формирането на знания и умения в областта на STEM компетентностите.
Конкретни (специфични) цели
създаване на партньорства между училища и компании;
актуализиране и разширяване на знанията и уменията на преподавателския състав в образователните институции в съответствие с развитието на технологиите и изискванията на пазара на труда чрез придобиването на най-актуалната информация за развитието на технологиите и тяхното приложение в различни професионални области;
включване на представители на бизнеса в учебния процес и иновации в преподаването.
- 3. ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Програмата обхваща 3 модула:
Модул 1 „Семинари в училищата от представители на технологични фирми“
Модул 2 „Включване на бизнес представители в учебния процес в училище“
Модул 3 „Учители в предприятия“
През учебната 2022/2023 година в ОУ „Проф. Димитър Димов“ ще бъдат сформирани групи за работа по Модул 1. и Модул 2. с ученици от прогимназиален етап.
ОУ „Проф. Димитър Димов“ е одобрено с проект по НП „Изграждане на съвременна образователна среда“, модул „Библиотеките като образователна среда“
Описание на дейността
Дейност 1 „Училищните библиотеки като образователна среда” включва:
- Закупуване на книги спрямо потребностите и интересите на учениците с цел създаване на библиотечен фонд.
- Създаване на „кът за четене” и превръщането му в едно от най-желаните места в училище – неформална уютна читателска среда, която да предразполага учениците, както към изграждане на трайни навици за четене, така и към работа в екип за търсене, извличане и анализиране на информация от различни източници при проектни дейности.
- Организиране и провеждане на инициативи в създадения „кът за четене” /училищната библиотека с цел популяризирането им като място, в което се насърчава мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес – програма на теми и инициативи през учебната година. В провежданите инициативи може да вземат участие лектори, автори на произведения и други.
Предстои …

Платформа на проекта: https://react.mon.bg/#
Информация за проекта: https://www.mon.bg/bg/100925
Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).
Проектът цели да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Предвидените дейности са логически обвързани и осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес. Те са пряко свързан с преодоляване на последиците, предизвикани от пандемията от COVID-19 и са свързани с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение. Важен приоритет е пълното осигуряване на достъп за всички ученици до виртуална класна стая в условията на продължителна пандемия. Чрез проекта образователната система следва да осигури равни условия за всички ученици за развитие на дигитална грамотност и качествено обучение по всички предмети за всички образователни етапи. Целева група освен учениците са и педагогическите специалисти, родителите и образователните медиатори. С помощта на планирани обучения за педагогическите специалисти се цели насърчаване за придобиване и усъвършенстване на цифрови умения, използване на иновативни методи за преподаване и учене. Планирани са обучения на образователни медиатори и на родители, насочени към създаване на умения за работа с дигитални устройства и с електронни образователни платформи за търсене и използване на електронни образователни ресурси, което от своя страна допълнително би помогнало на учениците за пълноценното им участие в образователния процес.
Проектът е на обща стойност 109 562 541,93 лева и е с продължителност 35 месеца.
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Специфичните цели са:
- Подобряване на условията и осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
- Създаване на условия за усъвършенстване на цифровите умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
- Насърчаване на мотивацията на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.
Допустими дейности
- Дейност 1: Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
- Дейност 2: Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
- Дейност 3: Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
- Дейност 4: Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
- Дейност 5: Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда.
В изпълнението на проектните дейности ще бъдат включени всички държавни и общински училища на територията на Р България, подали заявление за участие в проекта и включени в заповед на министъра на образованието и науката.
Целева група по проекта са ученици, педагогически специалисти в общинските и държавни училища, образователни медиатори и родители.
Индикатори за изпълнение:
- Брой участници с осигурен достъп до обучение от разстояние в електронна среда – 140 000 броя;
- Брой ученици, получили допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда – 37 718 броя;
- Брой на участниците подкрепени в борбата или противодействието на ефектите от пандемията COVID-19 – 477 718 броя.
Индикатори за резултат:
- Брой участници, които придобиват умения за обучение от разстояние – 210 000 броя;
- Нетен коефициент на записване в образование на подкрепените участници – 90 %;
- Брой участници, които придобиват квалификация при напускане на операции, подкрепени с действия за борба с последиците от пандемията COVID-19 – 20 000 броя.
Приложения:
- Заповед с приложение за утвърждаване на списък с училища по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
- Заповед за утвърждаване на Указания за работа по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
- Указания за изпълнение на дейностите по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
- Приложения към указания за изпълнение на дейностите по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.

През учебната 2019/2020г. в ОУ „Проф. Димитър Димов“ стартират дейности по проект на МОН BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Продължителността на проекта е 36 месеца – от 15.10.2019г. до 1.10.2022г. Залага се на дигитализацията в образованието.
Платформа на проекта –https://oud.mon.bg/
Информация за проекта – https://mon.bg/bg/100725
Специфичните цели на проекта са насочени към:
– усвояване на знания и умения за работа в дигиталното общество;
-подобряване на достъпа до образование, в т.ч. чрез използване на леснодостъпни платформи и мобилни приложения;
-намаляване на различията в резултатите от ученето в различните училища и населени места;
-модернизиране на методите и средствата за обучение;
– повишаване на качеството на образованието, за по-добрата дигитална подготовка на учащите се, с цел по-бърза и по-лесна реализация на пазара на труда;
-насърчаване модернизирането на образованието и ученето през целия живот;
-осигуряване на условия и подкрепа за прилагането на педагогически иновации и съвременни подходи на преподаване.
Работим по ДЕЙНОСТ 6 – Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности, което включва създаване на клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/кодиране.
За учебна 2019/2020 година са сформирани две групи по проекта:
Информатика, информационни технологии –
Дигитални умения 2
ръководител: Антоанета Давидова ученици от V – VI клас
Информатика, информационни технологии –
Дигитални умения 1
ръководител: Пенка Йотова ученици от V клас
Децата проявяват интерес, активно се включват в часовете и с желание изпълняват поставените им задачи. Очакваните резултати в края на проектните дейности са:
- Да се развиват умения за работа с компютър.
- Да се развиват умения за работа с компютърни системи и информационни технологии.
- Да се развиват умения за работа Paint.
- Умения за събиране на достатъчно количество информация по разглежданата тема.
- Да усвоят уменията за работа с приложни програми.
- Да се разшири интересът към търсене и намиране на информация, както и прилагане в практиката на получените знания.
- Учениците самостоятелно да изработят материали и да ги представят.
В училището е монтиран нов интерактивен дисплей. Устройството е част от оборудването, което училището получи от МОН по Проект BG05M2OP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020“. Интерактивният дисплей осигурява иновативна среда за обучение и създава нови възможности за образованието.
МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА e конкретен бенефициент чрез процедура за директно предоставяне „Образование за утрешния ден“
Платформа за управление и контрол на проект BG05M2OP001-2.012-0001, финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г.
Разгледай книжката тук:


съгласно Постановление № 289 от 12.12.2018 г. на Министерския съвет
за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет във връзка с Наредбата за приобщаващото образование и Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование
2020/2021 учебна година
Приобщаващо образование
- Чрез заниманията по интереси се развива интегрирането на ключовите компетентности, възпитанието в ценности, патриотичното, гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното възпитание, насърчаването на иновациите и креативното мислене на учениците.
- Заниманията по интереси се организират за развитие на способностите и на компетентностите на учениците, за изява на дарбите им в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, гражданското и здравното образование, както и за придобиване на умения за лидерство.
- Заниманията по интереси в ОУ „Проф. Димитър Димов“се организират в съответствие с желанието на родителите на децата, с желанието на учениците със съгласието на родителите, както и със спецификата на заниманията и с възможностите на училището.
- Заниманията по интереси са част от общата подкрепа за личностното развитие на учениците.
5. Заниманията по интереси може да се провеждат чрез различни организационни педагогически форми – клуб, състав, ансамбъл, секция, отбор и други.“.
Te включват провеждане на учебни часове и изяви на учениците, провеждане на междуинституционални занимания по интереси и междуинституционални изяви на учениците, обхванати в тях, посещения на културно-исторически и природонаучни обекти, институции, публични и стопански организации и други..
- I. ОБЩИ ЦЕЛИ:
1.1 Осигуряване на условия за развитието на ключовите компетентности на учениците в областта на математиката, информатиката, природните науки и технологиите и подпомагане на професионалното ориентиране на учениците.
1.2 Подпомагане на процесите на ефективна организация и провеждане на извънкласните дейности с цел повишаване качеството на образователно-възпитателния процес и за удовлетворяване на индивидуалните потребности на учениците.
1.3 Планиране и осъществяване на педагогически контрол по отношение на качеството на педагогическата дейност, организацията на работа в групите за занимания по интереси.
1.4 Предоставяне на възможности учениците да подобрят своята професионална подготовка преди навлизане на пазара на труда – кариерно ориентиране, натрупване на практически опит и умения за реализация в реални условия.
1.5 Активно включване на родителите в хода на постигането на описаните цели.
Занимания по интереси – ръководители и описание:
- Клуб „Математиката е за всеки“ – VII клас
Ръководител: Пенка Василева Йотова
Тематична област: Технологии
Тематична област: Природо-математическо знание
- Вокална група „Димовче“ – V – VII клас
Ръководител: Драгомир Тодоров Тодоров
Тематична област: Изкуства и култура
Тематична област: Сценични и танцови изкуства
- Клуб „Компютърни умения – 2 „б“ клас“
Ръководител: Антоанета Василева Аврамова – Давидова
Тематична област: Технологии
Тематична област: Техника и технологии
4. Клуб „Компютърни умения – 2 „в“ клас“
Ръководител: Антоанета Василева Аврамова – Давидова
Тематична област: Технологии
Тематична област: Техника и технологии
- Театрално студио „Коко“ – II A клас
Ръководител: Иван Петров Банев
Тематична област: Изкуства и култура
Тематична област: Сценични и танцови изкуства
- Клуб „Занимателна математика“ – V А клас
Ръководител: Алина Русева Асенова
Тематична област: Математика
Тематична област: Математическа логика
- Танцов състав „Димовче“ (I – III клас)
Ръководител: Ирина Анатолиева Бакърджиева
Тематична област: Изкуства и култура
Тематична област: Сценични и танцови изкуства
- Танцов състав „Димовче“ (IV – VII клас)
Ръководител: Ирина Анатолиева Бакърджиева
Тематична област: Изкуства и култура
Тематична област: Сценични и танцови изкуства
Първото представление на Театрално студио „Коко“ „Бяла приказка“ – Валери Петров, Малките актьори от II а клас
Проект BG05M2ОP001-2.011-0001

Конкретен бенeфициент на безвъзмездната финансова помощ по процедурата за директно предоставяне BG05M2OP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014- 2020 (ОП НОИР 2014-2020), съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, е Министерството на образованието и науката.
Продължителността на проекта е 30 месеца, считано от 28.02.2019 г.
1. Заповед за училища, включени в „Подкрепа за успех“
3. Платформа на проекта https://podkrepazauspeh.mon.bg/
4. указания – проект „Подкрепа за успех“
ПРИЛОЖЕНИЯ:
Проектът е за подкрепа на всички деца, които имат затруднения с усвояване на учебното съдържание по различни предмети.
Основната цел на проекта е насочена към:
1. намаляване и предотвратяване на преждевременното напускане на училище и насърчаване на равния достъп до висококачествено основно и средно образование, включващо формални, неформални и самостоятелни начини на учене за повторно включване в образователната система и системата на обучение;
2. подобряване на равния достъп до учене през целия живот за всички възрастови групи чрез формални, неформални и самостоятелни начини, усъвършенстване на знанията, уменията и квалификацията на работната сила и насърчаване на гъвкави начини за учене, включително чрез напътствия за кариерно развитие и валидиране на придобитата квалификация.
Дейности за преодоляване на обучителни затруднения:
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от I б клас – 5 ученика
ръководител: Даринка Чакърова
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от II В клас – 4 ученика
ръководител: Марияна Димитрова
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от III А клас – 5 ученика
ръководител: Виолета Бончева
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от III Б клас – 4 ученика
ръководител: Поля Костова
Допълнително обучение по Математика
брой ученици от III Б клас – 4 ученика
ръководител: Поля Костова
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от III В клас – 5 ученика
ръководител: Румяна Петрова
Допълнително обучение по Математика
брой ученици от IV А клас – 6 ученика
ръководител: Анелия Шопова
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от IV Б клас – 4 ученика
ръководител: Вергиния Христова
Допълнително обучение по Математика
брой ученици от IV Б клас – 5 ученика
ръководител: Вергиния Христова
Допълнително обучение по Математика
брой ученици от V Б клас – 5 ученика
ръководител: Алина Русева
Допълнително обучение по Математика
брой ученици от VI Б клас – 5 ученика
ръководител: Алина Русева
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от V Б клас – 5
ръководител: Светлана Маринова
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от VII Б клас – 4
ръководител: Павлина Братванова
Допълнително обучение по Български език и литература
брой ученици от VII В клас – 5
ръководител: Румяна Пеева
Занимания по интереси със средства осигурени от проект „Подкрепа за успех“:
Клуб „Спорт и туризъм” – 1 група – 15 ученика
Ръководител: Дочо Михов
„Екология, здраве, традиции и туризъм” – 1 група – 16 ученика
Ръководител: Владимир Шахънски
„Екология, здраве, традиции и туризъм” – 1 група – 15 ученика
Ръководител: Десислава Дочева
Вокална група „Димовчета” – 1 група – 15 ученика
Ръководител: Драгомир Тодоров
Съвместни дейности на групите за Занимания по интереси със средства, осигурени от проект „Подкрепа за успех“ - Клуб „Спорт и туризъм”, „Екология, здраве, традиции и туризъм” (2 групи)

Разгледай тук:
https://read.bookcreator.com/E2gVJ1kndyMKhDeaQvIAXgLGD6p1/VsfjOJbvSimUg_bHXNHRcw

Разгледай тук:
https://read.bookcreator.com/E2gVJ1kndyMKhDeaQvIAXgLGD6p1/sl-EsCGwTrqD-_erb_IrvA