Платформа на проекта: https://react.mon.bg/#
Информация за проекта: https://www.mon.bg/bg/100925
Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).
Проектът цели да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Предвидените дейности са логически обвързани и осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес. Те са пряко свързан с преодоляване на последиците, предизвикани от пандемията от COVID-19 и са свързани с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение. Важен приоритет е пълното осигуряване на достъп за всички ученици до виртуална класна стая в условията на продължителна пандемия. Чрез проекта образователната система следва да осигури равни условия за всички ученици за развитие на дигитална грамотност и качествено обучение по всички предмети за всички образователни етапи. Целева група освен учениците са и педагогическите специалисти, родителите и образователните медиатори. С помощта на планирани обучения за педагогическите специалисти се цели насърчаване за придобиване и усъвършенстване на цифрови умения, използване на иновативни методи за преподаване и учене. Планирани са обучения на образователни медиатори и на родители, насочени към създаване на умения за работа с дигитални устройства и с електронни образователни платформи за търсене и използване на електронни образователни ресурси, което от своя страна допълнително би помогнало на учениците за пълноценното им участие в образователния процес.
Проектът е на обща стойност 109 562 541,93 лева и е с продължителност 35 месеца.
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Специфичните цели са:
Допустими дейности
В изпълнението на проектните дейности ще бъдат включени всички държавни и общински училища на територията на Р България, подали заявление за участие в проекта и включени в заповед на министъра на образованието и науката.
Целева група по проекта са ученици, педагогически специалисти в общинските и държавни училища, образователни медиатори и родители.
Индикатори за изпълнение:
Индикатори за резултат:
Приложения:
През учебната 2023/ 2024 г.
Работа по Дейност 2: Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
Брой обучавани ученици от I клас: 33
Брой групи: 6 /3 групи от I а и 3 групи от I б клас/
Тема: „Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда. Работа с платформата Microsoft Teams“
Обучители:
Марияна Димитрова – I а клас
Анна Иванова – I б клас
През учебната 2022/ 2023 г.
Работа по Дейност 2: Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
Брой обучавани ученици от I клас: 47
Брой групи: 8 /4 групи от I а и 4 групи от I б клас/
Тема: „Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда. Работа с платформата Microsoft Teams“
Обучители:
Виолета Бончева – I а клас
Милена Иванова – I б клас
Работа по Дейност 4: Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
Брой обучавани родители от I клас: 47
Брой групи: 8 /4 групи от I а и 4 групи от I б клас/
Тема: „Обучение на родители на ученици за придобиване на умения за работа в електронна среда, с оглед подпомагане на учениците в тяхното обучение от разстояние в електронна среда. Работа с платформата Microsoft Teams“
Обучител: Антоанета Давидова
През учебната 2021/ 2022 г.
Работа по Дейност 3: Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
Брой обучавани учители: 30
Брой групи: 6
Тема: „Работа със специализирани образователни платформи и образователни ресурси и др.“
Обучител: Ангел Ангелов